Papba Sezai Babakuş

(1959-2022)

diaspora yazıları

2022-05-21

Sezai Babakuş

31 Ekim 1959’da Hendek’in Kalayık köyünde doğdu. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1978’de kurucusu olduğu İstanbul Kültür ve Sanat Ajansı’nda (İKSA) başlayan basın meslek yaşamı, sırasıyla Türk Haberler Ajansı (THA), Dünya Gazetesi, Rapor Gazetesi, Ekonomide Diyalog Dergisi ve Hürriyet Gazetesi’nde gazeteci ve yönetici olarak devam etti.

1983’te Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), 1988’de de Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği TÜSİAD tarafından “Yılın Gazetecisi” seçildi. “Ekonomik Durgunluk ve İflaslar” ve “1983’ten 1984’e Türkiye Ekonomisi” adlı araştırmaları kitap olarak basıldı.

Başta Samuel Huntington’un “Biz Kimiz?”, Joseph Stiglitz’in “90’ların Yükselişi”, Paul Krugman’ın “Büyük Çözülme”, John Naisbitt’in “İnsan ve Teknoloji”, W. Chan Kim ve Renee Mauborgne’nin “Mavi Okyanus Stratejisi” olmak üzere dünyanın önde gelen yazarlarının pekçok önemli kitabının dışında ünlü Rus Tarihçi Yakov Gordin’in “Kafkas Atlantisi”, Abhaz bilim insanlarının ortaklaşa yazdığı “Abhazya Tarihi” kitabının Türkçe yayın editörlüğünü, “Abhazya’nın Bağımsızlığı: Kafkasya’nın Geleceği” konferans kitabının Türkçe ve İngilizce yayın editörlüğünü yaptı.

1990’da Abhazya’ya gitti. 1996’ya kadar devlet başkanlığı, başbakanlık ve dışişleri bakanlığı bünyesinde ekonomi ve dış ilişkiler danışmanı olarak çalıştı. Bu dönem zarfında Türkiye’deki çeşitli gazete ve dergilere yazmayı sürdürdü, TV kanallarında haber-yorumlar yaptı.

1997’de Kanal-E televizyonunun temsilcisi olarak Moskova’ya geçti ve 2.5 yıl görev yaptı. 1999’da yeniden Türkiye’ye döndü. O tarihten itibaren vefat ettiği 2022 yılına kadar CSA Celebrity Speakers konuşmacı ajansının ortağı olarak iş hayatını sürdürdü, çeşitli dergi ve web sitelerinde güncel yazılar yazmaya devam etti.

Biz bir yol(arka)daşımızı, Diaspora Çerkesleri yeri doldurulamayacak demokrat bir aydını ve aktivisti, Abhazya bir can evladını yitirdi. Sanki bir değil, bin eksildik.

Seni hep hatırlayacağız.


Çerkeslerin geleceğine her zaman umutla bakan değerli arkadaşımız Papba Sezai Babakuş'un değişik ortamlarda yayımlanmış yazılarına diaspora yazıları'nda yer vereceğiz. Yazılara erişmek için tıklayınız.

Sezai’nin Yazıları, Konuşmaları, Kitapları, Fotoğrafları ve Videoları’na sezaibabakus.net sitesinden erişebilirsiniz.