Düşlerimizi ve Şarkılarımızı Geri İstiyoruz

Diaspora Yazıları

2023-10-01

Düşlerimizi ve Şarkılarımızı Geri İstiyoruz
Önsöz

uzaklara, çok uzaklara gideceğim
az sonra dönecekmiş gibi

diyor Sezai Babakuş, Moskova’da 1999 yılında yazdığı bir şiirinin sonunda. Söylediğini yapıp çok uzaklara gitmiş olsa da, dokunduğu hayatları, iş edindiği, uğraştığı sorunları etkileme, değiştirme, iyileştirme gücüne sahip insanlardan biri olarak iz bıraktı belleklerimizde. Bir de bilerek ve isteyerek hep genç bir delikanlı olarak kalabilenlerdendi her anlamda. O’nun ardında bıraktığı, hemen her konuda kaleme aldığı yazın hazinesinden makaleleri, anıları, gezi yazıları ve şiirlerini okudukça da hep “az sonra dönecekmiş gibi” bir duygu uyanıyor biz dostlarının içinde.

Elinizdeki kitap Sezai Babakuş’un ardından yayımlanan ikinci kitabı. Yayın kurulunca, isimleri kendi yazı başlıklarından seçilen “Gülüşüm, Bakışım, Umudum Size” isimli ilk kitabında, daha çok döneminin toplumsal olaylarına bakışını, mensup olduğu halkın sorunları ve gelecek kaygılarına yönelik yazılarının yer alması uygun görülmüştü. “Düşlerimizi ve Şarkılarımızı Geri İstiyoruz” isimli bu kitapta ise siz okurlara, dostlara onun daha farklı bir yönünü sunmayı hedefledik. Bunlar güncel olaylar ve olgular hakkında duyguları, psikolojik yorumları, içsel yazıları, anıları, gezi yazıları vb. Okurken, farklı bir bakış açısı içinde bulmaya hazır olun kendinizi.

Sezai, Nazım’a Yolculuk adlı kendi derlemesindeki bir şiirinde,

vurulursa bir kuş
uçarken havada,
vurulduğunu bilmez,
uçmaya devam edermiş.
bir süre daha…

diye seslenmiş bize. Bir süre değil, toplumumuz yaşadıkça, düşünceleri, yol gösterici, ufuk açıcı yazılarıyla Sezai Babakuş hep aramızda uçmaya devam edecek diyoruz biz.

O nedenle onun yazdıklarını okuyun istedik, bu kitaplar bir can yoldaşı gibi hep yanı başınızda dursun diyoruz.

Kalın sağlıcakla.

Behice Bağ - Akalsba Mesut Akman


DÜŞLERİMİZİ VE ŞARKILARIMIZI GERİ İSTİYORUZ
Papba Sezai Babakuş
Basım: Kafdav Yayınları
Ankara, 1 Ekim 2023
ISBN: 978-975-2403-27-7

Kitabı Kafdav Yayınlarından temin edebilirsiniz. Siparişleriniz için tıklayınız.